THE EVENT IS PART OF THE BRATISLAVA MICE DAYS SERIES (MEETINGS, INCENTIVES, CONFERENCES AND EVENTS) IN COOPERATION WITH BRATISLAVA CONVENTION BUREAU AND BRATISLAVA TOURIST BOARD.

The COVID-19 crisis has been a huge shock to the hospitality and tourism sector, with unprecedented effects on jobs and businesses. But this crisis is an opportunity to rethink tourism for the future. All the measures that are put in place today will shape the tourism of tomorrow.


We all know that it will take more than this summer to repair the damage caused by the pandemic but it is encouraging to see how much the domestic gastronomy and tourism industry is ready and waiting for the return of travel.


With this event we want to bring the public and private sector together to discuss plans and strategies that can help with the recovery and also to highlight the importance of this sector to the economy and wellbeing of the nation. We are inviting a UK speaker to hear from their experience and get insight and inspiration for the Slovak market.


The event will be opened by Nigel Baker, HM Ambassador to Slovakia and Tracy Halliwell MBE, Director of Tourism and Convention Bureau at London & Partners.The link to the online event will be circulated closer to the event date.


The event will be interpreted into Slovak.


The event is free to attend.


Pandémia COVID-19 bola obrovským šokom pre odvetvie služieb v oblasti cestovného ruchu. Spôsobila nepredvídateľný a obrovský dopad na všetkých, čo v ňom pôsobia, vrátane dopadu na pracovné miesta. Táto kríza je však aj príležitosťou na prehodnotenie cestovného ruchu budúcnosti. Všetky opatrenia, ktoré sa spravia dnes, budú formovať cestovný ruch zajtrajška.

Všetci vieme, že náprava škôd spôsobených pandémiou bude istotne trvať dlhšie ako toto leto, avšak je povzbudzujúce sledovať, ako sa tí, čo v tomto odvetví pôsobia a podnikajú, už pripravujú a s očakávaniami vítajú návrat k obnoveniu cestovného ruchu.

Týmto podujatím chceme spojiť verejný a súkromný sektor s cieľom prediskutovať plány a stratégie, ktoré môžu pomôcť pri obnove, a tiež zdôrazniť význam tohto odvetvia pre ekonomiku a pre prosperitu celej krajiny. Pozývame špeciálneho hosťa z Veľkej Británie, aby sme si vypočuli, aké majú priamo v Londýne skúsenosti so znovuoživením domáceho cestovného ruchu a získali tak inšpirácie aj pre jeho opätovné rozbehnutie na Slovensku.


Podujatie je súčasťou Bratislava MICE DAY (Meetings, Incentives, Conferences and Events) v spolupráci s Bratislava Convention Bureau a Bratislava Tourist Board.


Podujatie bude dostupné v slovenskom aj anglickom jazyku (tlmočenie).

Registrácia je bezplatná. Účasť je možná osobne (do 50 osôb) alebo online.


Implemented with the financial support of the Ministry of Transport and Construction of the Slovak Republic

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Panel Discussion

 • Moderator

  Miroslava Remenárová

  Chair of the Board, British Chamber of Commerce in Slovakia and Corporate Affairs Manager, Jaguar Land Rover Slovakia

 • PANELLISTS

  Radúz Dula

  Director General, Section of Tourism, Ministry of Transport and Construction of the Slovak Republic

 • Andreas Schuster

  Cluster General Manager, Ensana Health Spa Hotels, Slovenské liečebné kúpele Piešťany and Smrdáky

 • Michael Tmej

  Chairman of the Board and Managing Director, Vienna International Beteiligungsmanagement Gmbh, Košice Airport

 • Martin Volek

  Vice Chairman, Bratislava Tourist Board

 • Marek Harbuľák

  President, Slovak Tourism Association

 • Closing Remarks

  Hajni Hayler

  Executive Director, British Chamber of Commerce in the Slovak Republic

Sponsors and PartnersImplemented with the financial support of the Ministry of Transport and Construction of the Slovak Republic

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Venue:

Park Inn by Radisson Danube Bratislava

Rybne Namestie 1, Bratislava, 81102, Slovakia